Yapay Zeka & Yönetimsel Uygulamalar

Oturum Başkanı

Dr. Haldun AKPINAR, Marmara Üniversitesi

Giriş

Son zamanlarda, son yüzyılda yapılan birçok yanlış başlangıçtan sonra, Yapay Zeka hayatımızın tüm alanlarının içine girmeye başlamakta ve iş dünyasında yeni sınırlar çizmeye devam etmektedir. Yapay zekanın etkisi, birçok araştırma alanının veya uygulamanın bütün katmanlarında “Gelişmiş Analitik ve Akıllı Süreçler” adı altında görülmektedir.

Bu parçanın temel amacı; iş dünyası için Yapay Zeka tarafında yaşanan son gelişmeleri paylaşmak, sunmak ve tartışmak için bir platform sağlamaktır.

Bu parçanın seçilen ana konusu; yapay zekanın birbirine karışması, Nesnelerin İnterneti (IoT) veya özellikle Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT), bulut bilişim ve gelişmiş analitiktir. Ek olarak, araştırmacılar ileri analitik hakkında ve değişen iş alanlarıyla ilgili makaleler gönderebilirler.

İlgili konular

İlgilenilen konular arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, aşağıdakiler yer almaktadır:

  • Yapay Zekanın farklı alanlarda kullanılması
  • AI & Nesnelerin interneti
  • AI & Bulut Bilişim
  • AI & Gelişmiş Analitik

Oturum Başkanının Kısa Özgeçmişi

Dr. Haldun AKPINAR, ilk delikli kartını 1979'da deldi ve ilk profesyonel yazılımını 1981'de geliştirdi. Bilgi ve İletişim Teknolojileri'nde yazılım geliştirici, sistem analisti, danışman, proje yöneticisi ve eğitimci olarak 40 yıldır çalışmaktadır. 2003 - 2014 yılları arasında Marmara Üniversitesi İşletme Enformatiği Bölüm Başkanı (Almanca) olarak görev yaptı.

Ayrıca Illinois Üniversitesi'nde (ABD), Beckman Enstitüsü'nde 1991-1992 yılları arasında, Uluslararası Tokyo Üniversitesi'nde (Japonya) 1993 yılında, Jönköping Üniversitesi'nde (İsveç) 1997 yılında, Otago Üniversitesi'nde (Yeni Zelanda) 2000 yılında ve bugüne kadar Almanya'daki birçok üniversitede çalıştı. Türkçe ve Almanca olarak 12 kitap ve çok sayıda araştırma makalesi yayınlamıştır. E-posta: halak@marmara.edu.tr